Browse stories

Salla, tiedottaja

Communications and media

Julkaistu 26.1.2017

Opiskelupaikkani Kymenlaakso University of Applied Sciences
Pääaine tai koulutusohjelma
Muut opinnot aiempia kieliopintoja
Valmistumisvuosi 2011

Tyypillinen työpäiväni: Suunnittelen ja toteutan viestintää ja markkinointia järjestön ainoana viestintäammattilaisena. Työpäivääni kuuluu muun muassa sosiaalisen median ylläpitoa, verkkotiedotteiden kirjoittamista, graafista suunnittelua ja taittamista, videoiden suunnittelua, työkavereiden sparraamista, valokuvaamista... Käytännössä kaikkea, mitä järjestöstä näkyy ulospäin.

Tarvitsen työssäni seuraavia taitoja: sujuva kirjoittaminen, graafisen alan työkalujen (ohjelmistojen) käyttö, suunnittelu ja kehittäminen

Päädyin nykyiseen työhöni: Päädyin nykyiseen työhöni edellisessä työssä saamillani suhteilla, paikka ei ollut avoimessa haussa. Aiemmin olen työllistynyt avointen hakujen kautta niin julkiselle sektorille kuin järjestösektorillekin.

Näistä opinnoista on ollut minulle eniten hyötyä: Yhteisöviestinnän opintoni ja aiemmat suomen kielen yliopisto-opintoni ovat olleet hyödyksi. Eniten hyötyä on kuitenkin viestinnän kehittymisen jatkuvasta seuraamisesta ja muiden alan toimijoiden seuraamisesta.

Vinkkini samoista tehtävistä kiinnostuneille: Seuraa oman alasi kehitystä esimerkiksi sosiaalisen median kanavien kautta. Kokeile rohkeasti uusia työkaluja ja sovelluksia! Älä pelkää mokia. Itse olisin toivonut, että olisin osannut luontevammin verkostoitua ja tutustua rohkeasti uusiin ihmisiin. Omalta mukavuusalueelta pois astuminen on vaikeaa, mutta hyödyllistä.

More stories

Hr

lehtori

:)

fysioterapeutti

Olen valmistunut reilut 2 vuotta sitten ja tehnyt töitä siitä lähtien alalla. Nyt olen jäänyt työttömäksi… read story >

Ymmi

ulosottoylitarkastaja

Asiakkaiden tilanteiden päivitys, omaisuuden etsiminen, puhelimitse ja paikan päällä tehtävät haastattelu… read story >

Ändy

lehtori, opinto-ohjaaja

Yksilöohjaus, luokkaohjaus, yhteydenpito opiskelijoihin ja muihin sidosryhmiin read story >

Jenni

markkinointipäällikkö, -johtaja

Tyypillinen työpäiväni koostuu sähköpostien lukemisesta ja niihin vastaamisesta, markkinointisuunnitelmie… read story >

Katri

työnhaunohjaaja

Autan maahanmuuttaja-taustaisia asiakkaita työnhakuun liittyvissä asioissa. read story >

Eija

asiantuntija (te-toimisto)

Sovittuja asiakastapaamisia kasvotusten tai puhelimitse, selvityspyyntöjen ja lausuntojen tekoa, erilaist… read story >

Salla

liikennejärjestelmäasiantuntija

Tyypillinen työpäivä koostuu mm. työhön liittyvistä palavereista. Esimerkiksi kuntien kanssa seudulliset … read story >

Mikko

Software architect, frontend

palavereja, tiimityötä, selvitystyötä, suunnittelua, ohjelmointia read story >

Susan

International Affairs Director

I am in charge of the internationalization of the Universidad de las Artes Ecuador, one of the four highe… read story >

Tiina

hr-asiantuntija

Esihenkilöiden tuki, ohjeistus, neuvonta ja koulutus työsuhteen elinkaareen liittyvissä kysymyksissä.
Ty…
read story >

Piia

projektityöntekijä

Suunnittelen ja valmistan sisältöä perehdytyskurssille Moodleen. Järjestän kehittämisryhmän kokouksia ja … read story >

Jarkko

maatalousyrittäjä

Aamulla navettaan ja illalla navettaan. Päivällä tehdään mitä milloinkin. read story >

7629531F CD2A 4BAC 997D 9B517EB57CD3

Saara K.

projektipäällikkö

Asiantuntijatekstien kirjoittamista, verkoston tapaamisia ja kontaktointia, sopimusten, tarjousten ja pää… read story >

T

product manager

– Myynnin tuki ja tuotetuki
– Asiakaskäynnit
– Tuotestrategian miettiminen ja implementointi
read story >

Tiia

Uusasiakkuuspäällikkö

Työpäiväni koostuu uusasiakashankinnasta, verkostoitumisesta, tapaamisista ja niiden pohjalta tarjousten … read story >

Jukka

it-konsultti

Työskentelen konsulttina data & analytiikka -hommissa (aiemmin käytettiin enemmän termiä Business Intelli… read story >

Hopo

lehtori, opinto-ohjaaja

Työpäivään kuuluu usein sekä opetusta (luokassa tai verkossa) että ohjausta. Ohjaus voi olla ryhmä- tai y… read story >

Sara

viestintäassistentti

Päivä koostuu pienistä palasista ja hommat vaihtelevat paljon. Päivän aikana mm. teen graafista materiaal… read story >

Aamurusko

lastensuojelulaitoksen ohjaaja

Psyykkisesti oireilevien lasten päivittäinen tuki, arjen askareissa auttaminen sekä lääkehoidon toteuttam… read story >

Sannis

ruokapalveluvastaava

Ruoanvalmistus ja lounaspöytä, varaston hoito, siivous ja asiakaspalvelu. Säännöllinen kokoaikatyö. Päivä… read story >

Elina

koulutussuunnittelija

Koulutussuunnittelijana olen tekemisissä sekä opettajien että opiskelijoiden kanssa. Opettajien kanssa va… read story >

Riina

ehs specialist

Jokainen työpäivä on erilainen. Työskentelen kansainvälisessä yrityksessä, joka tuottaa elintarvikepakkau… read story >

Carita

asiakasvastaava kirjanpitäjä

Työpäiväni koostuu useimmiten normaalista kirjanpidosta ja sähköpostien lukemisesta ja vastailuista, väli… read story >

The source of the statistics: Career monitoring survey conducted among individuals who graduated 5 years earlier. More information ›