Browse stories

Anssi, tuotekehitysinsinööri

Research or development, Ensto Finland Oy

Julkaistu 2.12.2013

Opiskelupaikkani Tampere University of Technology
Pääaine tai koulutusohjelma
Muut opinnot Materiaalikemia, Teollisuustalous, Biotekniikka, Biomateriaalitekniikka
Valmistumisvuosi 2010

Tyypillinen työpäiväni: Aamulla sähköpostien läpikäyntiä. Päivän edetessä kuumakutistetuotannon asioiden läpikäyntiä ja tuotannon prosessien parantamista. Päivästä riippuen erinäisten teknisten yksityiskohtien selvittelyä tuotteisiin liittyen sekä uusien tuotteiden suunnittelua (materiaalitestaus sekä 3D-suunnittelu). Tuotekehitys- ja maintenanceprojektien läpikäyntiä ja edistämistä. Rakennesuunnittelua tietojärjestelmään.

Tarvitsen työssäni seuraavia taitoja: materiaalitekniikka, muovitekniikka, 3D-suunnittelu,

Päädyin nykyiseen työhöni: Tein diplomityöni Enstolle, ja pääsin jatkamaan saman tutkimuksen parissa. Työnkuva on laajentunut vuosien varrella koskemaan yleisesti tuotekehitystä ja tutkimusta.

Näistä opinnoista on ollut minulle eniten hyötyä: Materiaalitekniikan opinnoista. Erityisesti metallien ja muovien tuntemus ja analysointi on ollut hyödyksi. Myös kemian opinnot, erityisesti aineiden reaktiot ja reagointi keskenään, sekä vanhenemiskinetiikka sekä kemikaalien kestävyys, ovat olleet hyödyksi. Materiaalitekniikan labrat ovat hyvä pohja kaikelle tutkimustyölle mitä voi tehdä esim. tuotteen ominaisuuksia selvitellessä.

Vinkkini samoista tehtävistä kiinnostuneille: Kannattaa opiskella huolella perusasiat materiaalitekniikasta sekä fysiikasta ja kemiasta. Lisäksi muovitekniikan eri prosessointitekniikat on syytä hallita, ja eipä ole haitaksi, vaikka osaisi myös muita tuotannollisia prosessointitekniikoita esim. metalleihin ja keraameihin liittyen. Käytännön labrakokemus ja koneenkäyttökokemukset ovat hyvin tärkeitä, sillä komponentteja suunnitellessa tulee huomioida valmistustekniikka ja linjalla olevat ihmiset. Jos ei ole ikinä ajanut linjaa, on hankala tietää mikä on tärkeää ja mikä ei. Metallitekniikkaa lukisin sivuaineen verran lisää jos jotain muuttaisin, sillä lähes kaikissa Enston tuotteissa on metalliosia käytössä. Lisäksi kävisin mahdollisimman paljon harjoittelemassa erilaisten tuotantoprosessien ajamista. Lukisin sähkötekniikkaa enemmän koulussa. Nyt olen opiskellut vapaa-ajalla ja töiden ohessa sähkötekniikka, erityisesti suurjännitekniikkaa. Työssä on ehdottoman tarpeellista tietää sähkötekniikan käytännöt sekä hallita teoriapohja.

Teollisuustalous on erittäin hyvä kokonaisuus jokaiselle, joka tekee töitä yrityksen palveluksessa. Erityisesti talous, laatuasiat sekä valmistuskustannukset ovat tärkeitä.

More stories

N

Suunnittelija (kansainväliset asiat)

Työpäiväni ovat hyvin vaihtelevia sisältäen erilaisia hallinnollisia tehtäviä (raportointi, tilastointi, … read story >

J

Design engineer @TGR WRT

Tyypillinen työpäivä koostuu enimmäkseen 3d mallintamisesta, laskennasta, palavereista ja uusien ratkaisu… read story >

Nordisti -16

Kaksikielinen asiakaspalvelija

Vastaan asiakkaiden puheluihin taksikeskuksessa. Toimialueena on kahdeksan maakuntaa, joista kahdessa on … read story >

T

data engineer

Att jobba med data handlar inte bara om att vara tekniskt kunnig, utan en lika viktig del är att kunna ko… read story >

Ja

tietoasiantuntija

Hallinnoin ja kehitän yhtä yliopistolla käytettävää tietojärjestelmää. Seuraan siihen liittyvää kansallis… read story >

E

Utbildninsplanerare

Största delen av tiden planerar och genomför jag fortbildning inom naturvetenskaper, teknik och matematik… read story >

AN

insinööri

Projekteihin liittyvän tutkimustyön suunnittelu ja toteutus laboratoriossa. Myös muita projektin ulkopuol… read story >

Karoliina

plc engineer

PLC-suunnittelua ja ohjelmatestauksia, komissiotyötä asiakaskohteissa, konsultointia read story >

Kemisti

global product manager

Minulla on kokonaisvastuu varmistaa, että tuotevalikoimamme vastaa asiakkaiden tarpeita. Tyypillinen työp… read story >

Iri

johtava sosiaalityöntekijä

Pääasiassa vastaan tiimin henkilöstöasioista. Paljon työaikaa menee myös asiakaskonsultaatioihin. Tarvitt… read story >

Maria

laboratoriohoitaja

Teen 3-vuoro työtä yliopistosairaalan laboratoriossa. Työskentelen erilaisten analysaattoreiden kanssa, m… read story >

mika

vastaava työnjohtaja

vastaavana mestarina kiertelen työmaita pk seudulla read story >

Eve

DavidEveri

About that thing we were discussing earlier, I think I had something on that, might be nothing, but still… read story >

KP

opinto-ohjaaja

Työ on monipuolista. Ohjaan opiskelijoita yksilöinä sekä ryhmissä. Teen ohjausta monikanavaisesti kasvotu… read story >

Tiia

Customer success & marketing manager

Minulla ei oikeastaan ole tyypillistä työpäivää. Työhöni kuuluu mm. asiakassuhteiden ylläpito ja koulutus… read story >

Jyoti

housekeeping

Garbage, laundry, arranging beds, washing, dusting , vacuuming, and moping. read story >

Essi

terveystarkastaja

Työhöni kuuluu tarkastuksia esim. ravintoloihin ja kauppoihin ja tarkastuskertomusten laatimista. Työ vaa… read story >

Johanna

asiantuntija

Teams-palavereista, projektien johtamisesta ja rahoitushakuihin hankesuunnitelmien työstämisestä read story >

Histoni 2017

Olemassaolevien ja uusien diagnostiikkatestien kehittämistä. Työpäiviin mahtuu kokouksia, laboratoriokoke… read story >

Teemu

tekninen dokumentoija

Tavallisena työpäivänä tuotan monikielisiä käyttöohjeita ja tuotemerkintöjä viihde-elektroniikalle ja kod… read story >

Janina

toimintaterapeutti

Ryhmienohjausta ja alustuksia työelämään liittyvistä aiheista kuten työelämätaidot, hyvinvointi, ergonomi… read story >

F

Tyypillistä työpäivää eio ole. Viimeaikoina olen mm. analysoinut markkinointikampanjoita ja edustanut yri… read story >

Hemppa

varastopäällikkö

Alaisia on kolme, mutta työ on hyvin itseohjautuvaa. Vaikka työn kuvaan kuuluu toimintojen kehittäminen ,… read story >

nutrition

ravintolatyöntekijä

A typical day in my work involves preparing the kitchen for the shift, including setting up stations, che… read story >

The source of the statistics: Career monitoring survey conducted among individuals who graduated 5 years earlier. More information ›